You are currently viewing Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Ile kosztuje reklama na Facebooku? Kompleksowy przewodnik po cenniku reklam na Facebooku i optymalizacji budżetu reklamowego

Ile kosztuje reklama na Facebook’u? Jest to pytanie, które choć raz usłyszała każda osoba zajmująca się digital marketingiem. Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt satysfakcjonująca, bo brzmi: to zależy. Na cenę reklamy na FB mają wpływ takie czynniki jak format, rodzaj i cel kampanii, konkurencja, rodzaj reklamowanego produktu, lub usługi i wiele innych.

Reklama META Ads, to potężne narzędzie, przede wszystkim ze względu na rozbudowane możliwości docierania bezpośrednio do odpowiednich osób, zwiększając tym samym możliwość zdobywania klientów. Aby jednak móc zarządzać budżetem w tym serwisie, trzeba najpierw zrozumieć podstawy działania reklam META, o których powiemy na początku artykułu.

Podstawy reklamy na Facebooku

Właściwie, zamiast “Reklamy na Facebook’u” mamy na myśli tzw. META Ads, ponieważ reklamy w tym serwisie mogą obejmować wszystkie produkty firmy Meta, takie jak np. Instagram, czy Messenger, a nie sam Facebook.

Jak działa platforma reklama na FB?

Reklamy w tym serwisie działają na zasadzie zaawansowanych algorytmów, które umożliwiają wyświetlanie różnych reklam, różnym osobom, ze względu np. na ich demografię, zainteresowania, czy zachowania. Przykładowo, możemy wyświetlić zupełnie inną reklamę naszym potencjalnym klientom na wschodzie Polski, a inną na zachodzie. To właśnie sprawia, że reklamowanie się w tym serwisie jest tak precyzyjne.

Formaty reklam dostępne na Facebooku

Serwis ten oferuje wiele formatów reklam, które możemy dostosować w zależności od celu i rodzaju kampanii. Przykładowo:

 • Reklama z pojedynczym obrazem

 • Reklama video

 • Reklama “Karuzela” – rodzaj reklamy, w której mamy kilka obrazów obok siebie i które możemy przewijać jak na karuzeli

 • Reklama Kolekcji – reklama, w której możemy przedstawić wiele produktów jednocześnie

Różne formaty reklam sprawdzą się w różnych sytuacjach, co daje marketerom szerokie pole do popisu nad skutecznością reklamy.

Człowiek w garniturze z kamerą, nagrywający reklamę

Rozważania kosztowe przy reklamowaniu się na Facebooku

Skoro powiedzieliśmy już sobie o podstawach reklamy na Facebook’u, przejdźmy teraz do głównego pytania tego artykułu, czyli od czego zależy koszt reklamy?

Jak ustalić budżet na kampanię reklamową?

Aby ustalić budżet kampanii najpierw trzeba zastanowić się nad kilkoma rzeczami:

 1. Ustal cel kampanii – czy chcesz zwiększyć świadomość marki, liczbę klientów, ruch na stronie, czy może polubienia strony. 

 2. Oszacuj ile może kosztować osiągnięcie tych celów. I tak, wiem, przecież tego właśnie próbujesz się dowiedzieć z tego artykułu. W tym miejscu dużą wartość mogą mieć poprzednie kampanie na Facebook’u. Zastanów się jaki był w nich kosz konwersji, a potem oszacuj, czy w przypadku nowej kampanii koszt będzie wyższy, czy niższy. Dużą pomocą może się okazać tutaj doświadczona osoba w zakresie Meta Ads, która pomoże dostosować stawki do konwersji.

 3. Ustal, ile chciałbyś przeznaczyć na reklamy. Mówi się, że miesięczny próg wejścia, w kampaniach na Facebook’u średnio kosztuje 300 zł, jednak nie jest to żadna zasada.

 4. Podziel swój budżet. Czasem warto jest rozdzielić swój budżet, na kilka części. Zazwyczaj klienci chcą wypuszczać wyłącznie kampanie sprzedażowe, bo uważają że to jedyny sposób, żeby zarobić na reklamie, podczas gdy często długoterminowo opłaca się bardziej puścić część budżetu również w kampanii o celu ruch na stronie, czy polubienia fanpage.

 5. Optymalizuj i pracuj nad efektywnością reklamy, aby osiągnąć niższy koszt. 

Podsumowując, niższy koszt możemy ustalić wypuszczając pojedynczą kampanię sprzedażową, dla małej agroturystyki, z małą konkurencją, a dużo wyższy dla ogromnej firmy sprzedającej mieszkania, która chce wypuścić 5 kampanii o różnych celach i ma bardzo dużą konkurencję.

Minimalny koszt reklamy na Facebooku

Minimalny budżet dzienny na Facebooku zależy od wielu czynników, jednak warto zaznaczyć, że Facebook oferuje kampanię od 1 USD dziennie. Tak jak wspominaliśmy, w branży mówi się o 300 zł jako próg wejścia, jednak prawda jest taka, że im większa kwota, tym większą masz szansę na osiągnięcie dobrych wyników, przy odpowiednim zadbaniu o kampanię.

Błędy popełniane podczas tworzenia kampanii i jak ich unikać

Aby uniknąć przepalania budżetu, należy unikać podstawowych błędów przy jej tworzeniu. Należą do nich:

 • Nieprecyzyjne targetowanie – najgorsze co możemy zrobić, to wyświetlać nasze reklamy osobom, które nie są nimi kompletnie zainteresowane. Zadbaj o dokładne opracowanie grupy odbiorców.

 • Zbyt niski budżet – osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z Meta Ads, często chcą zacząć od bardzo niskiego budżetu i sprawdzić jak to wygląda. Niestety, często prowadzi to do bardzo nieefektywnego wykorzystania już i tak niskiej kwoty. Reklama to jest coś, w co zdecydowanie warto inwestować.

 • Niezbyt atrakcyjna kreacja – warto poświęcić trochę czasu, aby przygotować ładne grafiki do naszych reklam.

 • Zapominanie o kampanii po jej wypuszczeniu – konieczne jest, aby regularnie doglądać i optymalizować swoją kampanię w celu obniżenia kosztów.

Mężczyzna z laptopem, łapiący się za głowę

Czy warto inwestować w płatną reklamę na Facebooku?

Warto inwestować w DOBRĄ reklamę, która jest przemyślana i nie popełnia podstawowych błędów.

Korzyści związane z reklamowaniem się na Facebooku

Jakie korzyści niesie za sobą reklamowanie się na Facebook’u?

 • Zwiększanie zasięgu i świadomości marki

 • Możliwość precyzyjnego targetowania reklam

 • Elastyczność budżetu reklamowego

Potencjalni klienci na Facebooku: czy to dobry kierunek dla Twojej firmy?

Przed podjęciem się reklamy Meta, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Analiza potencjalnych klientów pomoże Ci ocenić skuteczność Twojej kampanii:

 • Czy Twoja grupa docelowa korzysta z Facebook’a? Platforma ta świetnie się sprawdzi w przypadku klientów, którzy jeszcze nie zdecydowali się na kupno produktu. Jeśli Twoi klienci rozglądają się za konkretnym produktem i porównują tylko oferty, może warto zastanowić się nad innym kanałem reklamowym, jak np. Google Ads

 • Jakie są Twoje cele? Czy zależy Ci np. na zwiększeniu świadomości marki? Być może chcesz jedynie sprzedać swój produkt, wtedy należy się zastanowić nad tym rodzajem kampanii

 • Czy posiadasz odpowiedni budżet? Tak, jak wspominaliśmy, zbyt niski budżet może okazać się nieefektywny, dlatego warto się zastanowić nad tańszymi formami reklamy

Podsumowanie o koszcie

Cena kampanii Meta Ads waha się w zależności od wielu czynników. Mówi się, że progiem wejściowym, jest to magiczne 300 zł miesięcznie, jednak prawda jest taka, że im więcej zainwestujemy, tym większą szansę mamy na dobre wyniki.

Odpowiednia reklama na Facebook’u może przynieść wiele korzyści, jednak słowem kluczowym jest tu “odpowiednia”.

Zleć reklamę na Facebook'u profesjonalistom

Optymalizacja kampanii reklamowej na Facebooku może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego powierz to nam Zadbamy w Twojej reklamie o wszystkie jej aspekty: kreację reklamową, budżet i harmonogram reklam, definiowanie strategii, targetowanie odbiorców i odpowiedni ROAS. Skontaktuj się z nami, lub odwiedź naszą ofertę reklamy Facebook aby obniżyć koszty reklamy dla Twojej firmy.

Najwyższa pora zacząć zarabiać przez marketing. 

Sprawdź co potrafimy zdziałać!