You are currently viewing Nagłówki H1, H2 i H3 w SEO: Kompleksowy przewodnik

Nagłówki H1, H2 i H3 w SEO: Kompleksowy przewodnik

Nagłówki H1, H2 i H3 w SEO: Kompleksowy przewodnik

Nie ma co się oszukiwać, niekorzystanie w dzisiejszych czasach z SEO to po prostu błąd. Jednym z bardzo ważnych elementów SEO są nagłówki, zwłaszcza nagłówki h1 , h2 i h3. W tym artykule omówimy czym są i jak należy stosować nagłówki aby zapewnić stronie optymalną strukturę.

Podstawy SEO: Znaczenie nagłówków H1, H2, H3

Brzmi to wszystko bardzo tajemniczo, bo czym tak naprawdę jest ta litera H? Są to atrybuty dodawane w kodzie HTML, aby zapewnić hierarchię nagłówków, a przez to całego tekstu. Nagłówek najwyższego rzędu to H1, a najniższego to H6. Oczywiście, istnieją również nagłówki niższego rzędu, jak H7, jednak ich stosowanie całkowicie mija się z celem, ponieważ taka struktura może być trudna do odczytania. Podstawową rolę pełnią nagłówki H1-H3 i to właśnie na nich się skupiamy.

Nagłówki H1-H3:

 1. H1 – nagłówek najwyższego rzędu. Przedstawia on główny tytuł strony i mówi się, że powinien występować tylko raz na stronie, jednak ta informacja nie została potwierdzona przez Google. Osobiście uważam, że rzadko jest potrzeba użycia więcej niż jednego H1, dlatego lepiej nie ryzykować. Używaj znaczników H1 minimum raz na stronie, ponieważ nieużycie żadnego, już na pewno będzie błędem i zaburzy hierarchię nagłówków w tekście.

 2. H2 – nagłówki drugiego rzędu, w których możemy zamieścić podtytuły strony.

 3. H3 – nagłówki trzeciego rzędu, które jeszcze bardziej dzielą nam zawartość strony.

Nadal wydaję się skomplikowane? Omówmy przykładową strukturę nagłówków czytanego przez Ciebie artykułu. Nagłówek o treści „Nagłówki H1, H2 i H3 w SEO: Kompleksowy przewodnik” znajdujący się na początku tego artykułu ma atrybut H1, podczas gdy podtytuł „Podstawy SEO: Znaczenie nagłówków H1, H2, H3” ma atrybut H2. Poniżej wklejam zrzut ekranu struktury nagłówków w tym artykule. Taka artykułowa incepcja :).

Nagłówki w treści: Jak wpływają na SEO?

Dlaczego to wszystko w ogóle ma znaczenie ma wpływ na SEO? Dzięki nagłówkom wyszukiwarka może zrozumieć strukturę strony i przez to lepiej dopasowywać jej treść do zapytań użytkowników. Przykładowe sposoby w jakie nagłówki wpływają na pozycjonowanie strony:

 • Odpowiednia struktura nagłówków pozwala na prawidłowe indeksowanie przez wyszukiwarki.

 • Umieszczanie słów kluczowych w nagłówku może poprawić pozycję strony na odpowiednie zapytania

 • Stosowanie struktury nagłówków ułatwia czytelnikom rozumienie sensu artykułu, czy strony a przez to zmniejsza tzw. współczynnik odrzuceń.

Stosowanie nagłówków H2 i H3 w praktyce

Używanie znaczników H1 wydaje się być oczywiste – umieszczamy jeden, wplatamy w niego słowa kluczowe i tyle. Pochylmy się zatem nad zastosowaniem oraz funkcją nagłówków H2 i H3.

Nagłówek drugiego rzędu: Jak efektywnie używać H2 w SEO?

H2 to nagłówek drugiego rzędu, w którym przedstawiamy podtytuły strony. Aby je efektywnie używać w SEO, warto zapamiętać dobre praktyki stosowania nagłówków h2

 • Stosuj nagłówki drugiego rzędu, aby przedstawić podtytuł strony, bezpośrednio powiązany z głównym tematem strony, w nagłówku H1.

 • Podobnie jak wcześniej, umieszczaj słowa kluczowe powiązane z tematem głównym, jednak unikaj ich nadużywania.

 • Wykorzystaj H2 do dzielenia swojego artykułu na mniejsze części, ułatwiając tym samym czytelność i zrozumienie treści czytelnikom.

Nagłówki niższego poziomu: Zastosowania nagłówków H3

Wobec nagłówków trzeciego rzędu tyczą się takie same zasady jak H2 – stosujemy słowa kluczowe w nagłówkach, dzielimy treść i w ten sposób zwiększamy czytelność.

Błędy w stosowaniu nagłówków H2 i H3

Błędy w stosowaniu nagłówków mogą zaburzyć hierarchię tekstu, utrudniając czytelność strony internetowej.

Ile nagłówków H1 na stronie? Częste błędy

Bardzo często błędy stosowaniu nagłówków dotyczą najwyższego rzędu. Tak jak wspominałem, nagłówek H1 w teorii można umieścić więcej niż jeden na stronie, jednak jest to niezalecane. Najlepiej umieścić nagłówek H1 dokładnie raz na stronie, zawierając w nim najważniejsze słowo kluczowe.

Sprawdzanie struktury nagłówków: Jak unikać błędów?

Po stworzeniu treści, warto sprawdzić nagłówki strony, aby upewnić się, że nadało się prawidłową strukturę treści.

 • Warto skorzystać z narzędzi analizy nagłówków, takich jak Lighthouse, czy Screaming Frog.

 • Upewnij się, że zastosowałeś nagłówki w odpowiedniej kolejności – nie chcemy, aby nagłówek wyższego rzędu znalazł się poniżej nagłówka niższego rzędu, ponieważ zaburzy to czytelność.

 • Nagłówki mają nie tylko rozdzielać tekst, ale również przekazywać wartość i odnosić się bezpośrednio do tematu strony.

Nagłówki a SEO obrazów: Jak to działa?

Nagłówki wpływają na SEO obrazów, dlatego warto zadbać o ich optymalizację.

 • Użycie słów kluczowych związanych z obrazami w nagłówkach H2 i H3, co może pomóc wyszukiwarkom zrozumieć, jakie obrazy są istotne dla treści strony.

 • Umieszczanie nagłówków H2 i H3 w pobliżu obrazów, pomaga użytkownikowi zrozumieć w jaki sposób obraz jest związany z treścią.

Podsumowanie

Podsumowując, stosowanie nagłówków h1 – h6 jest bardzo proste, a jednocześnie bardzo bezpośrednio wpływa na optymalizację treści.

Hierarchia tagów nagłówków wygląda jak piramida – na samym szczycie jest nagłówek H1, do którego należą nagłówki h2, do których mogą należeć znaczniki H3 itd. Nagłówek H1 powinien znaleźć się dokładnie raz na stronie. Warto pamiętać o umieszczaniu słów kluczowych w naszych nagłówkach.

Jeśli chcesz, żebyśmy zajęli się optymalizacją nagłówków na Twojej stronie, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą SEO, lub do Kontaktu, gdzie chętnie odpowiemy na Twoje pytania.